P o l s k i   Z w i ą z e k

b i l a r d o w y

Bilard w Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Na taką decyzję czekaliśmy wiele lat!

Polski Związek Bilardowy uznawany jako jedna z najlepszych federacji bilardowych na świecie szczególnie w zakresie szkolenia młodzieży doczekał się wprowadzenia bilarda do Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży

W Polsce mamy tysiące dzieci grających w bilard, zarówno w dużych klubach jak i szkolnych sekcjach młodzieżowych w Uczniowskich Klubach Sportowych. Nasi juniorzy stanowią czołówkę nie tylko w Europie ale i na świecie. Dowodem jest ponad STO MEDALI wywalczonych w mistrzostwach Europy juniorów i 7 krążków w mistrzostwach świata w tym te dwa najważniejsze tytuły mistrzowiskie, zdobyte w ubiegłym roku. W ciągu roku Związek organizuje i patronuje kilkudziesięciu imprezom dla młodzieży, w których udział bierze blisko 2000 młodych adeptów sportu bilardowego. Systematycznie organizujemy rankingowe turnieje Junior Tour, Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa UKS-ów, a od kilku lat prężnie rozwijają się Ligi Młodzieżowe. Bilard jest na mapie Polski obecny w 14 województwach.
Od wielu lat czyniliśmy kroki, które miały na celu dołączenie bilarda do Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Był to również jeden z priorytetów dla Zarządu wyznaczony przez ostatnie wyborcze Walne Zgromadzenie PZBIl. W ubiegłym roku mistrzostwa Polski w Kielcach były wizytowane i oceniane przez Komisję i Obserwatorów. Zarząd wspólnie z Komisją Sportu Dzieci PZBil wystosował wiele pism i sprawozdań dotyczących organizacji sportu bilardowego w Polsce. Dotyczyły one struktur, ilości klubów, dzieci, szkoleń dla instruktorów, badań lekarskich czy pozycji Polski w Europie i na świecie.
W końcu kilkanaście dni temu otrzymałem telefon z Ministerstwa z informacją, że bilard jest w systemie już od roku 2012. Informacje przyjąłem wręcz z niedowierzaniem ale i ogromną radością.
Co dokładnie oznacza to dla naszej dyscypliny? Z jednej strony jeszcze większe wymogi dotyczące sportu młodzieżowego, a drugiej ogromną szansę na dodatkowe środki finansowe dla klubów i pełną akceptację w strukturach zarządzających sportem. Są to fundusze przeznaczone na szkolenie młodzieży w klubach, stypendia sportowe dla najlepszych zawodniczek i zawodników, wynagrodzenia dla prowadzących zajęcia czy też zgrupowania. Wszystko to teraz będzie leżało wyłącznie w rękach szefów klubów. To właśnie kluby otrzymają ogromną szansę na pozyskanie dodatkowych pieniędzy z jednostek samorządowych. Zostaje mieć nadzieję, że nasze kluby nie zmarnują okazji i wykorzystają możliwości jakie daje System Współzawodnictwa Sportowego.

Zgodnie z decyzją zaliczane do Systemu Współzawodnictwa Sportowego w latach 2012-2013 będą wyniki z następujących zawodów:

Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych 12-16 lat – odmiany: 8-bil, 10-bil, 14/1
Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych 12-16 lat – odmiana: 9-bil

Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim za ogromną kilkunastoletnią pracę (nie można bowiem zapominać o tych, którzy zaczynali długą drogę) i mam nadzieję, że decyzja ta zmotywuje do dalszej pracy i pozwoli jeszcze lepiej rozwijać nasza ulubioną dyscyplinę sportu.


Ze sportowym pozdrowieniem


Prezes Zarządu
Polskiego Związku Bilardowego


Grzegorz Kędzierski