Priorytetem Związku jest dążenie do systematycznego zwiększania uczestnictwa w sporcie bilardowym oraz zachęcanie do tej formy aktywności fizycznej jak największej liczby osób.
Przeprowadzona konferencja po raz kolejny doskonale wkomponowała się w tą ideę. Organizacja szkoleń i konferencji bowiem została wpisana do "Strategii rozwoju sportu bilardowego do roku 2024/25".
Wymiana doświadczeń między uczestnikami jest wykorzystywana w ich działaniach w przyszłości.
Uczestnicy szkolenia wyrażali zadowolenie i chęć kontynuacji udziału w zajęciach w kolejnych edycjach.
W ramach szkolenia PZBil zapewnił zakwaterowanie oraz obsługę instruktorską. Każdy uczestnik otrzymał:
- podręcznik „Akademia Bilardowa" część 1 i 2,
- ksero materiałów z konspektami lekcji „Baw się w bilard",
- płytę CD z filmem szkoleniowym,
- certyfikaty ukończenia kursu.
W ramach wykładów przedstawiono różne akcje i programy służące zachęceniu dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w sporcie bilardowym.
Zajęcia praktyczne polegały na pokazaniu uczestnikom szkolenia, jak może trenować i ćwiczyć różnorodna pod względem wieku i płci grupa zajęć pozalekcyjnych.
Część warsztatowa polegała na stworzeniu oferty zajęć o charakterze sportowym, które miały na celu „przyciągnięcie" dzieci i młodzieży, osób dorosłych oraz wspólnego konspektu lekcji z dyscypliny sportu BILARD - począwszy od nauki pisania pism, wniosków i ofert konkursowych o dotację aż do samego prowadzenia zajęć sportowych w szkołach i klubach. Pokazano nowe metody szkolenia, analiz i przygotowania do głównych imprez sportowych.
Szkolenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Upowszechnianie sportu różnych grup społecznych i środowiskowych 2021.