UWAGA !!!
Rozpoczęcie kursu - piątek godzina 15.30 -16.00
w Zespole Szkół w Kostomłotach Drugich
Termin: 26-28.11.2021 r.
Organizator: Polski Związek Bilardowy
Forma kursu: szkolenie stacjonarne
Miejsce: Kostomłoty - Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich
W kursie może wziąć udział osoba, która:
- ukończyła 18 rok życia,
- posiada wykształcenie co najmniej średnie (przedstawi kserokopię dokumentu)
- złoży oświadczenie o niekaralności
- posiada obywatelstwo polskie
- posiada podstawowe umiejętności gry w bilard
- dokona opłaty na konto PZBil ING Bank Śląski - 48 1050 1416 1000 0090 3111 4102 tytułem „za udział w kursie - licencja instruktora"
Pierwszeństwo przysługuje osobom z klubów Polskiej Ligi Bilardowej, oraz osobom oddelegowanym przez licencjonowane kluby PZBil, zawodnikom z dorobkiem sportowym.
Koszt udziału w kursie: 250,00 zł, opłata bez noclegów i wyżywienia.
Opłata za licencję sezon 2021r.: 40,00 zł (za kwartał) opłata za licencję za sezon 2022: 140 zł
Kurs kończy się egzaminem w formie testu - czas 60 minut. Dla osób, które ukończą kurs z wynikiem pozytywnym wydana zostanie licencja instruktora PZBil lub licencja instruktora Polskiej Ligi Bilardowej sezon 2022.
*- Dla osób, które ukończą kurs z wynikiem bardzo dobrym oraz zawodnicy z dorobkiem sportowym a także nauczyciele i osoby posiadające uprawnienia instruktora/ trenera w innych sportach, zostanie uruchomiona możliwość na wniosek zainteresowanych tzw. weryfikacji związkowej w celu otrzymania legitymacji instruktorskiej potwierdzającej posiadane kwalifikacje. (http://bilard-sport.pl/files/pliki/2019/Instruktorzy/1_wymagania.pdf).
Tematyka:
Historia bilardu na świecie oraz sportu bilardowego w Polsce. Podsumowanie 25 lat działalności PZBil, sukcesy i porażki sportowe, plany i kierunek działalności, pozycja PZBil w Europie i na Świecie, struktura działalności EPBF, EEBC, WCPB. kalendarz sportowy, imprezy sportowe, relacje TV i polska liga bilardowa i ekstraklasa bilardowa.
Struktura organizacyjna Polskiego Związku Bilardowego, pion sportu, pion szkolenia kadr, pion szkolenia sportowego, pion sportu dzieci i młodzieży w PZBil.
Statut PZBil, regulaminy, Kompetencje: Komisji PZBil: sportowej, sportu dzieci i młodzieży, sportu niepełnosprawnych, przynależności i Zmiany Barw Klubowych, dyscyplinarnej, rewizyjnej, ligowej.
Podstawy metodyki sportu, ogólne definicje i podstawy nauczania techniki bilardowej, m.in. rodzaje jednostek treningowych, metody, formy, środki treningowe, sprzęt treningowy, platformy internetowe, itd.
Zawód trener/instruktor w świetle Ustawy o sporcie, wymagania, uprawnienia i odpowiedzialność regulaminowa, cywilna i karna. Kto może być i kiedy jest trenerem/instruktorem, przykłady umów cywilno-prawnych.
Kontrakt czy umowa?: Zawodnik-Klub, Trener-Klub, Zawodnik-Trener.
Program szkolenia sportowego PZBil. Etapy szkolenia, Kwalifikacje do sportu - badania zgody lekarza z zakresu medycyny sportowej. Licencje zawodnicze i karty prawa do gry.
Klasy Sportowe kategorie: oraz Program ogólnego szkolenia w szkołach i klasach mistrzostwa sportowego, szkołach i oddziałach sportowych w sporcie bilardowym - zatwierdzony przez Min. Sporu.
Zasady organizacji grupy treningowej (sportowa sekcja bilardowa) oraz selekcja sportowa.
Regulamin zajęć, regulamin sali gier, regulamin klubu: deklaracje i zobowiązania. Regulaminy Covid -19 reżim sanitarny wg aktualnie obowiązujących Rozporządzeń.
Warsztat trenera: gra, zabawa, ćwiczenie, test. Gra szkolna, mini gra i gra właściwa. Kiedy i dlaczego? Podstawy teorii sportu oraz przykłady z praktyki bilardzisty. Jak i czego uczyć?
Przepisy prawne organizacji grupy sportowej. Zasady metodyczne organizacji grup ćwiczebnych, podział na kategorie wiekowe, podział na stopnie zaawansowania, dobór ćwiczeń, sprzętu. Organizacja sal treningowych we współpracy z różnymi podmiotami prawnymi i gospodarczymi.
Literatura przedmiotu i materiały szkoleniowe PZBil oraz zasoby Internetu.
Przepisy gier sportowych 8-9-10-14/1 - wiedza ogólna gdzie szukać i gdzie pytać.
Tabele gier sportowych jak prowadzić zawody, uzupełnianie, rozstawianie, sędziowie, itd.
Strój sportowy zawodnika, sprzęt do gry: regulaminy i certyfikaty oraz regulacje turniejowe. Itd.