Mistrzostwa Europy w Pool Bilard

Polska ze złotym medalem. Finowie zwycięzcami klasyfikacji medalowej.

Nasz duet Katarzyna Wesołowska - Oliwia Czupryńska (obie Nosan Galeria Echo Kielce) pokonał w finale Druzynowych Mistrzostw Europy rozgrywanych w Luksemburgu zawodniczki z Norwegii po dramatycznych karnych 5-4.

Po dwóch indywidualnych pojedynkach był remis 1-1. Kasia Wesołowska przegrała z mistrzynią Europy Line Kjorsvik 2-7. Natomiast Oliwia Czupryńska pokonała Ine Helvik 6-2. Do rozstrzygnięcia potrzebne były więc rzuty karne. Podstawową serię wspaniale zaczęły nasze reprezentantki, które prowadziły już 3-1. Jednak pomyłki w dwóch kolejnych podejściach i bezbłędna gra rywalek doprowadziły do remisu 3-3. Doszło więc do pojedynczej "wymiany ciosów". Pierwszy bezbłedny był duet Kasia - Line. Drugą serię rozpoczęła Oliwia, która bezbłędnie wykonała swój strzał. Jej rywalka Ine pomyliła się co dało nam zwycięstwo i tytuł MISTRZYŃ EUROPY! OGROMNE BRAWA!

W drodze do złota POLSKA pokonała kolejno:

POLSKA - BUŁGARIA 2-0
POLSKA - AUSTRIA 0-2
POLSKA - HOLANDIA 2-0
POLSKA - ROSJA 2-0
POLSKA - NORWEGIA 1-1 (5-4 w "rzutach karnych")

To pierwszy złoty medal dla Polski w kategorii kobiet. Nasze zawodniczki miały na swym koncie już srebro i brąz wywalczone kolejno dwa i trzy lata temu. Teraz po raz pierwszy sięgnęły po tytuł mistrzyń Europy.

Blisko podium była nasza męska drużyna. W walce o medal Polacy przegrali 1:2 z reprezentacją Finlandii.

"Złoto" zdobyte przez nasze panie jest jedynym krążkiem zdobytym przez Polaków w Mistrzostwach Europy. Blisko medalu  byli również Konrad Piekarski i Tomasz Kapłan, którzy kolejno w odmiany 14/1 i 8-bil zajmowali 5 miejsce. Klasyfikację medalową wygrali Finowie i jest to w szczególności zasługa mistrza świata osób na wózkach inwalidzkich - Jouniego Tahti, który dwuktornie zajmował pierwsze miejsce. Trzecie "złoto" dorzuciła Skandynawom Marika Pikijokki, zostając mistrzynią w 9-bil. Polska sklasyfikowana została na 9 miejscu. Poniżej pełne zestawienie medali.