Informacje ze świata

Rubilen Amit mistrzynią świata w 10-bil

11 czerwca 2009

W dniach 2-6 czerwca w Manilli rozegrane zostały pierwsze Mistrzostwa Świata kobiet w 10-bil. Pula nagród wyniosła 84 tys. dolarów USA a zwyciężczyni zgarnęła 20 tys. Niespodziewaną tryumfatorką została Filipinka Rubilen Amit, która w najważniejszym meczu Mistrzostw pokonała jedną z głównych faworytek do złota, Tajwankę Shin Mei-Liu. Amit w drodze do finału wygrywała z największymi gwiazdami światowego kobiecego bilarda. W najciekawszym pojedynku ćwierćfinałowym potrafiła zwyciężyć z Janette Lee 9:8, mimo iz przegrywała w tym meczu 6:8. Pojedynek finałowy był jednostronnym widowiskiem. Tysiące osób na trybunach dopingowały gromkimi brawami po każdym zagraniu swoją faworytkę. Owacje rozlegały się także po nieudanych uderzeniach Tajwanki, rozbita psychicznie Shin Mei Liu nie potrafiła nawiązać równorzędnej walki i mecz zakończył się wynikiem 10:4 dla zawodniczki z Filipin. Brązowe medale przypadły Jasmin Ouschan (Austria) oraz Japonce - Akimi Kajitani.

Oprawa medialna Mistrzostw była fantastyczna. Z turnieju codziennie relacjonowano pojedynki na żywo w najpopularniejszej azjatyckiej stacji sportowej - ESPN. Sympatycy poola spoza Azji mogli sledzić wyniki na oficjalnej stronie Mistrzostw świata Kobiet 2009. Do tego serwisu odsyłamy po pełne wyniki, relacje oraz galerie zdjęć.

1 czerwca 2009

Jutro w Manilli rozpoczynają się Mistrzostwa świata Kobiet w 10-bil. Na starcie stanie 48 zawodniczek, które zostaną podzielone na osiem sześcioosobowych grup. Przez 3 dni będzie trwał pierwszy etap turnieju, który wyłoni 24 najlepsze zawodniczki, turniej od tego momentu rozgrywany będzie systemem pucharowym a bilardzistki które zajęły pierwsze miejsca w swoich grupach, otrzymają w pierwszej rundzie „wolne losy". Mistrzynię świata poznamy 6 czerwca. Pula nagród w turnieju wyniesie 84 tys. dolarów USA, co jest, jak na turniej kobiecy, bardzo wysoką kwotą. Zwyciężczyni wzbogaci się o 20 tys. zielonych.

W Mistrzostwach nie wystąpi żadna reprezentantka Polski. Trzymamy kciuki za europejskie zawodniczki a w szczególności za dobrze wszystkim znane Jasmin Ouschan z Austrii i Alison Fisher (Wielka Brytania).