P o l s k i   Z w i ą z e k

b i l a r d o w y

China Open 2009

Tasi Pei Chen ( Tajwan ) oraz Thorsten Hohmann ( Niemcy ) tryumfatorami drugich tegorocznych zawodów z cyklu Pucharu Świata w Pool Bilard.

14 czerwca 2009
Po raz pierwszy Chiny były gospodarzami tak dużych i prestiżowych zawodów dla najlepszych bilardzistów na świecie. Przypomnijmy, ze przybyło blisko 100 zawodniczek i zawodników aby walczyć o prestiż i gratyfikacje finansowe. W grupie kobiet po dramatycznym meczu finałowym zawodniczka z Tajwanu Tasi Pei Chen pokonała 9-8 reprezentantkę Irlandii Karen Corr. Trzeba jednak dodać, że zawodniczka z Azji prowadziła już 8-4 ale po jej dwóch prostych błędach i perfekcyjnej grze Karen wynik brzmiał 8-8. W ostatniej partii szczęście uśmiechnęło się do Tasi. Po bardzo dobrej „odstawnej” Karen, młoda zawodniczka Tajwanu „zaliczyła” bile nr 3 a ta po odbiciu od dwóch band wpadła do łuzy i mogła kontynuować swe podejście. Kolejne bile nie sprawiły już jej problemu i po wbiciu kolejnych mogła cieszyć się z historycznego pierwszego zwycięstwa w Otwartych Mistrzostwach Chin w Pool Bilard. W grupie mężczyzn tryumfatorem został były mistrz świata w 9 bil, zawodnik z Niemiec Thorsten Hohmann. W finale pokonał po jednostronnym pojedynku innego reprezentanta starego kontynentu , aktualnego mistrza świata w 14/1, Nielsa Feijena z Holandii 11-5. Na najniższym stopniu podium w grupie kobiet stanęły zawodniczka gospodarzy Fu Xiaofang oraz Kelly Fisher z Anglii, natomiast wśród mężczyzn Yukio Akakariyama z Japonii oraz Lu Hui-Chan z Tajwanu.
Najlepiej z naszych reprezentantów spisał się Radosław Babica. Zawodnik Nosanu Kielce w pierwszej rundzie pucharowej pokonał Yang Ching Shun z Tajwanu a następnie uległ Toru Kuribayashi z Japonii 8-11 kończąc udział na wysokiej 9 pozycji i inkasując czek na 2.000 $. Na 17 pozycji został sklasyfikowany natomiast Mateusz Śniegocki z Hadesu Poznań. Mati musiał uznać wyższość w pierwszej rundzie pucharowej Jeffrey de Luna z Filipin, z którym przegrał 5-11. Miejsce to było premiowane gratyfikacją finansową w wysokości 1.000 $. Ostatni z naszych zawodników Tomasz Kapłan (Ósemka Rzeszów ) został sklasyfikowany na 49 pozycji wzbogacając swe konto o 500 $.
Kolejne emocje zawodów Pucharu Świata czekają nas w dniach 1-6 lipca, wtedy bowiem odbędą się zawody Quatar Open 9 ball. Natomiast już we środę nasi zawodnicy skrzyżują kije w Drużynowych Mistrzostwach Europy, które odbędą się w Kielcach.

12 czerwca 2009
Dwóch z trzech naszych zawodników biorących udział w zawodach Pucharu Świata w Chinach uzyskało awans do najlepszej 32 zawodów. Cała trójka rozpoczęła udział od porażek w pierwszych swych pojedynkach z zawodnikami z Azji. Tomasz Kapłan przegrał z zawodnikiem z Japonii Hayato Hijikata 2-11, Mateusz ulegał bilardziście z Filipin Jeffrey de Luna 7-11, a Radek musiał uznać wyższość reprezentanta Tajwanu Hui-Chan Lu przegrywając 7-11. Tomek również w drugim swym pojedynku okazał się słabszy od zawodnika z Tajwanu i pożegnał się z zawodami. Radek natomiast pokonał jednego z zawodników gospodarzy a Mateusz zwyciężył walkowerem z powodu nieobecności swego przeciwnika. W meczach stawką których był awans do rundy pucharowej znów lepsi okazali się dwaj nasi reprezentanci. Oboje swe pojedynki wygrali po bardzo wyrównanych i ciężkich spotkaniach. Mateusz wziął rewanż za porażkę Tomka i pokonał reprezentanta Japonii Hayato Hijikata 11-10 natomiast Babica zawodnika z Belgii Serge Das 11-9.

W dniu jutrzejszym o godzinie 6.00 naszego czasu rozpoczęcie pierwszej rundy pucharowej. Mamy oczywiście nadzieję, że nasza dwójka zawodników uzyska awans do kolejnej rundy zawodów. Radosław Babica zmierzy się z zawodnikiem z Tajwanu Yang Ching Shun  ( 8.00 -naszgo czasu). Mateusz Śniegocki będzie miała natomiast szansę na rewanż albowiem jego rywalem będzie zawodnik z Filipin Jeffrey de Luna, z którym przegrał w pierwszej rundzie meczy grupowych ( 6.00-naszgo czasu). Życzymy powodzenia !!!

9 czerwca 2009

Mateusz Śniegocki, Radosław Babica i Tomasz Kapłan rozpoczną walkę w drugich tegorocznych zawodach z cyklu Pucharu Świata w Pool Bilard.
 Miejscem gier będzie Shanghai w Chinach a rywalizacja odbywać się będzie w dniach 11-14 czerwca. Łączna pula nagród wynosi 225.000 $ z czego 75.000 $ przypada na turniej kobiecy a 150.000 $ czeka na najlepszych w grupie mężczyzn. Zwycięzca w grupie mężczyzn w której rywalizuje 64 zawodników otrzyma czek na 40.000 $ natomiast najlepsza z grupy 32 kobiet wzbogaci swe konto o 25.000 $. W gronie 64 mężczyzn jest trzech bilardzistów z naszego kraju. Pierwsze pojedynki już jutro o 6.00 naszego czasu. Rywalem Mateusza Śniegockiego będzie drugi zawodnik zawodów Filipine Open Jeffrey de Luna. Babica zmierzy się natomiast z zawodnikiem z Tajwanu. Nie znamy jeszcze nazwiska przeciwnika ostatniego z naszych zawodników Tomasza Kapłana.Po bardzo dobrym występie Radka Babicy na Filipinach w pierwszych tegorocznych zawodach Word Tour, gdzie zajął piąte miejsce, liczymy na równie dobry a może nawet lepszy start naszych reprezentantów w Chinach.

Więcej informacji na temat zawodów, wyniki on-line, transmisja video na żywo, można znaleźć na oficjalnej stronie: