Mistrzostwa Europy - Turcja 2021

Oliwia Zalewska mistrzynią Europy w 8-bil!

Po 8 latach Oliwia Zalewska ponownie stanęła na najwyższym podium Mistrzostw Europy. Co prawda w 2016 roku, wspólnie z Katarzyna Wesołowską, siegnęła po złoto w drużynie, jednak indywidualny medal zdobyła w 2013 roku, w 10-bil. Tym razem do kolekcji Oliwii dołączył tytuł mistrzowski w "ósemkę".

Zalewska o medal pokonała Vanię Franco (Portugalia) 6:2. Później w półfinale stoczyła dramatyczny bój z Amalią Matas. Hiszpanka myliła się w decydujacych momentach, co skutecznie wykorzystała Oliwa, która ostatecznie wygrała 6:5. Finał to już pojedynek do jednej bramki. Margaritę Fefilovą (Białoruś) stać było tylko na dwie partie. Zwyciestwo 6:2 i po raz drugi w Turcji rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Jest to piąty, a drugi złoty, medal dla Polski w rozgrywanych Mistrzostwach.

W kategorii mężczyzn najbliżej medalu był Tomasz Kapłan, który przegrał w ćwierćfinale z Roberto Bartol (Chorwacja) 8:2. Mistrzem Europy został Mario he z Austrii.

Dziś rozpoczęła sie ostatnia odmiana 9-bil. Najlepsi w tej dyscyplinie otrzymają nominację na zawody World Games.