P o l s k i   Z w i ą z e k

b i l a r d o w y

Mistrzostwa Europy w Bilard

Oliwia Zalewska mistrzynią Europy w 9-bil. Złoto, srebro i brąz na zakończenie Mistrzostw.

14 marca 2022

Oliwia Zalewska (Akademia Bilardowa Rokietnica) zdobyła złoty medal w ostatniej odmianie rozgrywanej w tegorocznych Mistrzostwach Europy. Reprezentantka Polski co prawda przegrała swój pierwszy pojedynek, jednak następnie odniosła 7 zwycięstw z rzędu. W półfinale i finale Oliwia nie oddała ani jednej partii, pokonując swoje rywalki po 7:0. Dla Zalewskiej jest to 3 indywidualne złoto w karierze. W swoim dorobku ma jeszcze 2 tytuły mistrzowskie w grach drużynowych oraz jeden złoty medal w kategorii juniorek.

Polacy turniej zakończyli z przytupem. Mimo, iż nie udało się zdobyć więcej krążków indywidualnie, to reprezentacja Polski wywalczyła dwa medale w grach drużynowych. W kategorii mężczyzn srebrny medal wywalczyli: Wojciech Szewczyk, Tomasz Kapłan, Daniel Macioł, Sebastian Batkowski i Mieszko Fortuński. Polacy przegrali dopiero w finale 1:2 z Finlandią.

Po brązowy medal sięgnęły nasze Panie. Oliwia Zalewska i Izabela Łącka uległy w półfinale 0:2 z reprezentacją Norwegii. Całe zawody wygrały Niemki.

Reprezentacja Polski z 4 medalami zajęła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Najskuteczniejsi okazali się Niemcy, którzy wywlaczyli 5 złotych medali.

Wszystkie wyniki znajdują się na stronach EPBF.com.

7 marca 2022

Odmiana 10-bil okazała się bardziej szczęśliwa dla reprezentantów Polski niż rozpoczynająca mistrzostwa 14/1. Polacy turniej rozpoczęli bez medalu. Najbliżej krążka w 14/1 była Oliwia Zalewska, która przegrała w ćwierćfinale z późniejszą mistrzynią - Amalią Matas (Hiszpania).

Po indywidualny medal wreszcie sięgnął numer 1 ubiegłego sezonu, Wojciech Szewczyk. Bilardzista Bilardo.pl Dekada Sosnowiec został wicemistrzem Europy w 10-bil, przegrywając dopiero w finale z Sanjinem Pehlivanowicem (Bośnia i Hercegowina) 5:8. Na ćwierćfinale turniej zakończyli: Tomasz Kapłan (przegrana z Szewczykiem) oraz Sebastian Batkowski (porażka z Nielsem Feijenem). W kategorii kobiet najlepiej zagrała Oliwia Zalewska, która zajęla 9. miejsce. W 10-bil do gry dołączył Emil Malanowski, w kategorii osób na wózkach inwalidzkich. Nasz jedyny reprezentant w tej gruopie zakończył zawody na 13. miejscu.

Dziś w Lasko kontynuowane są gry odmiany 8-bil. Dziś rozpoczną się również turnieje drużynowe. Panowie zagrają ze zwycięzcą meczu Holandia - Cypr, panie zmierzą się z Czeszkami lub Portugalkami.

3 marca 2022

Dziewięcioosobowa reprezentacja Polski rozpoczyna walkę o medale

Od dzisiaj, przez 11 najbliższych dni, w słoweńskim Lasko rozgrywane będą Mistrzostwa Europy w Bilard. Reprezntacja Polski składa się z 9 bilardzistów, 6 w kategorii mężczyzn, 2 kobiety oraz 1 reprezentant w grupie osób na wózkach inwalidzkich. Drużyną kieruje Marcin Krzemiński.

Dziś rozpoczęły się gry w 14/1. W kategorii mężczyzn grają: Wojciech Szewczyk (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec), Mieszko Fortuński (Baribal Zagłębie Lubin), Tomasz Kapłan (Nosan Kielce), Daniel Macioł (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec), Sebasian Batkowski (Nosan Kielce) oraz Dominik Zając (Metal Fach LP Sokółka). W turniejach dla kobiet zagrają: Oliwia Zalewska (Akademia Bilardowa Rokietnica) i Izabela Łącka (Fair Play Jaworzno). W kategorii osób na wózkach inwalidzkich wystąpi Emil Malanowski (Tarnowo Podgórne).

Tradycyjnie liczymy na medale. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku Polska wywalczyła 6 krążków, a mistrzami Europy zostali: Mieszko Fortuński i Oliwia Zalewska.

Wszystkie pojedynki można śledzić w Internecie. Transmisja video na żywo ze wszystkich stołów dostępna jest na stronie kozoom.com. Wyniki na stronach EPBF.com.