TURNIEJE MIĘDZYNARODOWE

Mistrzostwa Europy Juniorów 2024

Reprezentacja Polski zdobyła 7 medali

Mistrzostwa Europy Juniorów w Słowenii zakończyły bilardowy maraton. Festiwal rozpoczął się 5 lipca Mistrzostwami Europy Mężczyzn, Kobiet i Osób na Wózkach Inwalidzkich, następnie rozegrany został EPBF Euro Tour. Ostatnią odsłoną był europejski czempionat dla najmłodszych.

Worek z medalami rozwiązał Jakub Chrobot (Nosan TVsports Kielce), który osiągnął życiowy sukces, zdobywając tytuł mistrza Europy w 14/1, w kategorii juniorów młodszych. Kuba dorzucił jeszcze indywidualny, brązowy medal w 8-bil.

Pierwszy w karierze medal zdobyli również: Oktawia Brodecka (UKS Dragon Janowiec Wielkopolski), zdobywając wicemistrzostwo w "ósemkę" w kategorii dziewcząt oraz Wojciech Głąb (Fair Play II Jaworzno), który wywalczył brąz w 9-bil w grupie juniorów młodszych.

Na podium "dziewiątki" kategorii U17 znalazł się również Michał Wiech (Nosan TVsports Kielce).

W ostatni dzień zawodów rozegrane zostały finałowe mecze gier drużynowych. Zespół U17 w składzie: Jakub Chrobot, Wojciech Głąb, Michał Wiech, Dominik Regieli (Fair Play II Jaworzno) i Jakub Hajduk (Nosan Sigma-Art Kielce) wywalczył tytuł mistrzowski, w finale pokonują 3:0 reprezentację Norwegii.

Blisko złota była również drużyna U19. W finale jednak nasi bilardziści ulegli reprezentacji Ukrainy 1:2. Zespół w składzie: Dominik Homza (Przyprawy Świata - Green Club Gdańsk), Jacek Pietrzyk (Pub Duet Tomaszów Mazowiecki) i Jakub Kraupe (Fair Play II Jaworzno) zdobył więc srebrne medale i tytuł wicemistrzów Starego Kontynentu.

Reprezentacja Polski Juniorów po raz kolejny potwierdziła, że należy do ścisłej europejskiej czołówki. Tym razem kadra wraca do kraju z 7 medalami oraz jedną nominacją na Mistrzostwa Świata Juniorów. We wrześniu w Nowej Zelandii biało-czerwonych barw będzie bronił Jakub Chrobot. Ogromne gratulacje dla samych zawodników ale również dla trenerów reprezentacji, trenerów klubowych, opiekunów, rodziców oraz sponsorów.

Opiekunami na MEJ 2024 byli: Bogusław Bereżny (trener kadry) oraz Maciej Życiński.

Start reprezentacji Polski w MEJ został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Bilardowego oraz Partnerów i Klubów PZBil.