Grand Prix Wielkopolski

W dniach 21-23 maja 2010 r. odbyła się kolejna impreza dla szkolnych sekcji bilardowych: I Szkolne Grand Prix Wielkopolski - Zduny 2010.

Na integracyjny turniej drużynowy w pool bilardzie do Zdun zawitała „drużynowa śmietanka" Uczniowskich Klubów Sportowych z całego kraju: aktualni Mistrzowie Polski „Dąbrówka" Tczew, ubiegłoroczni Mistrzowie Polski „13 Joker" Tomaszów Mazowiecki, Wicemistrzowie „Baribal" Lubin oraz kilka zaprzyjaźnionych klubów „YMCA" Kraków, UKS „317" Karków, „Hades" Poznań, „Łabiszynianka" Łabiszyn i gospodarze UKS „Bila" 1 Zduny i UKS „Bila" 2 Zduny. W sumie w turnieju zagrało 9 ekip bilardowych. Honorowy Patronat nad Zawodami objął Leszek Kulka - Starosta Powiatu Krotoszyńskiego. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Zduny - Władysław Ulatowski w obecności zaproszonych honorowych gości.

Rozgrywki bilardowe odbywały się w odmianę 8 - bil, 9 - bil i 10 - bil. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, z których grano każdy z każdym, do półfinału awansowały po dwie najlepsze drużyny. W półfinałach „13 Joker" Tomaszów Mazowiecki wziął rewanż za przegrany mecz w mistrzostwach UKS-ów i pokonał „Dąbrówkę" Tczew 2:1 a „Baribal" Lubin pokonał „Hades" Poznań 2:1. Zawody przebiegały w bardzo serdecznej i sportowej atmosferze. Turniej wygrali zawodnicy z Lubinia pokonując w finale Tomaszów Mazowiecki 2:1.

W zawodach wytarowały dwie drużyny gospodarzy i chociaż nie zakwalifikowały się do półfinału, ponieważ zajęły trzecie miejsca w swoich grupach, to należy ich pochwalić za wolę walki i postępy w szkoleniu. Nawiązały równorzędną walkę z bardziej doświadczonymi klubami. Szczególnie zespół UKS „Bila" 1 Zduny po bardzo emocjonującym pojedynku eliminacyjnym uległ minimalnie zwycięzcom turnieju „Baribalowi" Lubin tylko 1:2 przy stosunku punktów w ostatnim decydującym meczu  4:5!

Na zakończenie nagrodzono najlepszych, każda występująca drużyna otrzymała puchary i wartościowe nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe pucharki. Dla uczestników zawodów czekało szereg niespodzianek m.in.: spacer  „Zduny nocą", impreza plenerowa nad jeziorem z ogniskiem i kiełbaskami, oraz grochówka z wojskowego kotła. Gratulacje dla pomysłodawcy imprezy, którym jest nauczyciel ze Zdun Paweł Galeja wspierany przez żonę Ilonę, której także składamy podziękowania za wytrwałość, wspieranie męża ogrom włożonej pracy.  Dodajmy, iż pani Ilona Galeja z sukcesami prowadzi szkolenie bilardowe w grupie dziewcząt.