P o l s k i   Z w i ą z e k

b i l a r d o w y

MISTRZOSTWA POLSKI W BILARD

Mistrzostwa Polski 2023

Od 11 do 15 grudnia rozpocznie się walka o medale, kwalifikacje na Euro i samochód!

To już niemal tradycja, że z końcem roku w Hotelu Binkowski w Kielcach mają miejsce najważniejsze krajowe rozgrywki w bilard. Tak będzie i tym razem. W dniach 11-15 grudnia odbędą się kolejne Mistrzostwa Polski w Bilard, a do Kielc przyjadą jedni z najlepszych bilardzistów na świecie.

Na liście uczestników są medaliści mistrzostw świata i Europy, lider i wicelider rankingu Europy w bilard, drugi i czwarty zawodnik rankingu światowego w bilard. Obecny będzie między innymi Wojciech Szewczyk, tegoroczny brązowy medalista mistrzostw świata w "ósemkę", który w swoim dorobku ma również triumf w mistrzostwach świata 10-bil.

Do rywalizacji przystąpi także wicelider rankingu światowego, Wiktor Zieliński, który tak wysoką lokatę zawdzięcza wielu sukcesom podczas imprez Pucharu Świata WPA. Dodajmy, że Polacy święcili triumfy w Pucharze Europy Euro Tour! Jeden złoty medal wywalczył Mieszko Fortuński, srebrny i brązowy medal to działo Daniela Macioła. Również dwa krążki (srebrny i brązowy) zdobył najstarszy w Biało-Czerwonej ekipie, Radosław Babica.

Na koniec roku w TOP 16 rankingu europejskiego jest aż 7 zawodników z Polski. Liderem jest Mieszko Fortuński, a tuż za nim sklasyfikowany jest Daniel Macioł. Nie można pominąć zasług Konrada Juszczyszyna, który sezon kończy na czwartym miejscu rankingu światowego, na co składa się między innymi zwycięstwo w turnieju wchodzącego w skład Pucharu Świata.

Po wynikach widać, że faworytów oraz pretendentów do medali Mistrzostwo Polski w Bilard - Kielce 2023 nie brakuje. I nie inaczej jest w przypadku kategorii Pań. Warto wspomnieć choćby o Oliwii Zalewskiej, która cykl Pucharu Europy Euro Tour zakończyła na trzecim miejscu.

Początek mistrzostw kraju rozgrywanych w Hotelu Binkowski zaplanowany jest na 11 grudnia. Ceremonia uroczystego otwarcia odbędzie się w poniedziałek 11 grudnia o godzinie 15.00.

Na najlepszego zawodnika w kategorii mężczyzn czeka specjalna nagroda o wartości ponad 55.000 złotych w postaci nominacji na Mistrzostwa Europy 2024, pokrycia kosztów w turniejach Pucharu Europy Euro Tour oraz samochód Toyota Corolla Cross, który otrzyma na cały przyszły sezon. Dodajmy, że Mistrzowie i Mistrzynie Polski otrzymają nominację do Kadry Narodowej, a zwycięzcy poszczególnych rankingów, kwalifikację na Euro 2024.

Zawody potrwają od 11 do 15 grudnia, a miejscem rozgrywek będzie hotel Binkowski w Kielcach. Wstęp na zawody, które trwają codziennie od 9.00 do 21.00, jest BEZPŁATNY. Z zawodów prowadzona będzie transmisja na żywo na antenie TVSPORTS.PL.

Partnerami Mistrzostw są: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Sportowe, Ministerstwo Sportu i Turystyki, ML Bilard. Iwan Simonis Aramith, Brześc, Strefa Billard& Darts, Toyota Łódź, Clash, Targi Kielce, DJ Stanley, POT, Jump, Hotel Binkowski.

Patronat Medialny: TVSPORTSPL, SportklubPolska, TVP 3 Kielce, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio EM, CKsport.pl, Radio Eska, WKielcach.

Polski Związek Bilardowy jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Europejskiej Federacji Bilardowej i współpracuje z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Związek wydał licencje dla ponad 5.000 zawodników i ponad 300 klubów. Jest jednym organizatorem sportowego życia bilardowego w Polsce. Organizuje zawody Polskiej Ligi Bilardowej na trzech szczeblach w których uczestniczy blisko 60 zespołów. Powołuje kadrę narodową i prowadzi szkolenie i rywalizację zaliczaną do Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Reprezentanci Polskiego Związku Bilardowego wywalczyli ponad 200 medali w mistrzostwach świata i Europy.

- Transmisja LIVE ze wszystkich stołów na kanale YouTube TVsports.pl

- Tabele turniejowe na stronie Mistrzostw Polski w Bilard

- Tabele i relacja wyniki on-line będa dostepne również na stronie cuescore.com