P o l s k i   Z w i ą z e k

b i l a r d o w y

MISTRZOSTWA POLSKI W BILARD

Mistrzostwa Polski 2023

Batkowski odjeżdża Toyotą! Oliwia Zalewska i Daniel Macioł zwycięzcami Rankingów w swoich kategoriach.

Przez niemal tydzień w hotelu Binkowski rozgrywane były tegoroczne Mistrzostwa Polski w Bilard - Kielce 2023. Rozgrywki toczone były w trzech bilardowych odmianach, a MVP turnieju otrzymał nagrodę specjalną w postaci rocznego użytkowania samochodu TOYOTA Corolla Cross oraz sfinansowane starty w międzynarodowych zawodach sportowych w sezonie 2024.

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został Sebastian Batkowski, a więc łodzianin reprezentujący obecnie barwy Nosanu Kielce. Bilardzista sięgnął po po złoty medal odmiany 10-bil, a także srebro 8-bil. Do bilansu dołożył dziewiąte miejsce w odmianę 9-bil i to pozwoliło sięgnąć po Nagrodę Specjalną. Jest nią samochód osobowy TOYOTA COROLLA CROSS w użytkowanie przez kolejne 12 miesięcy oraz wsparcie finansowe na Pucharu Europy oraz nominację na przyszłoroczne Euro. Łączna wartość nagrody to 55 tysięcy złotych.

Blisko tytułu MVP był Wiktor Zieliński z inmarketing Hades Poznań. Wicelider światowego rankingu regularnie osiągający wybitne wyniki na arenie międzynarodowej, w Kielcach zdobył złoty medal odmiany 8-bil i brąz 9-bil. Na najwyższym szczeblu podium stanął także Daniem Macioł z DaSo Team Dekada Sosnowiec, zdobywając złoto w odmianie 9-bil.

Medaliści poszczególnych odmian:

Odmiana 8-bil

1. Wiktor Zieliński inmarketing Hades Poznań

2. Sebastian Batkowski Nosan Kielce

3. Konrad Juszczyszyn ML Bilard Baribal Lubin

3. Karol Skowerski Nosan Kielce

Odmiana 10-bil

1.Sebastian Batkowski Nosan Kielce

2.Mariusz Skoneczny WSB Sofia Warszawa

3.Mieszko Fortuński ML Bilard Baribal Lubin

3.Michał Turkowski Nosan Kielce

Odmiana 9-bil

1.Daniel Macioł DaSo Team Dekada Sosnowiec

2.Wojciech Szewczyk Daso Team Deakada Sosnowiec

3.Wiktor Zieliński inmarketing Hades Poznań

3.Mieszko Fortuński ML Bilard Baribal Lubin

W kategorii Pań złote medale wywalczyły: Katarzyna Wesołowska z Nosanu Kielce (8-bil), Bogna Świtała reprezentująca ekipą Green Club II Gdańsk (9-bil), dla której był to pierwszy złoty krążek w rywalizacji kobiet, oraz Oliwia Zalewska z Akademii Bilardowej II Rokietnica (10-bil).

Medalistki poszczególnych odmian:

Odmiana 8-bil

1.Katarzyna Wesołowska Nosan Kielce

2.Oliwia Zalewska Akademia Bilardowa Rokietnica

3.Monika Ząbek ML Bilard Baribal Lubin

3.Izabella Jońska Nosan Kielce

Odmiana 10-bil

1.Oliwia Zalewska Akademia Bilardowa Rokietnica

2.Monika Ząbek ML Bilard Baribal Lubin

3.Kinga Pietrzyk Akademia Bilardowa Rokietnica

3.Dominika Pawełczyk UKS Miłek Wiślica

Odmiana 9-bil

1.Bogna Świtała Green Club Gdańsk

2.Dominika Pawełczyk UKS Miłek Wiślica

3.Oliwia Zalewska Akademia Bilardowa Rokietnica

3.Izabella Jońska Nosan Kielce

Zwycięzcami klasyfikacji generalnych na koniec sezonu zostali: Daniel Macioł i Oliwia Zalewska

Zawody zorganizowane w dniach 11-18 grudnia w Kielcach dzięki bezpośredniej transmisji na żywo ze wszystkich stołów śledzili kibice na całym świecie. Klasyfikację medalową wygrał zespół NOSANU Kielce, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli aż 7 medali w tym 2 złote 1 srebrny i 4 brązowe.

Partnerami Mistrzostw byli: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Sportowe, Ministerstwo Sportu i Turystyki, ML Bilard. Iwan Simonis Aramith, Brześc, Strefa Billard&Darts, Toyota Łódź, Clash, Targi Kielce, DJ Stanley, POT, Jump, Hotel Binkowski.

Patronat Medialny: TVSPORTSPL, SportklubPolska, TVP 3 Kielce, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio EM, CKsport.pl, TV Świętokrzyska, Radio Eska, WKielcach.

Impreza odbyła się w dniach 11-18 grudnia w hotelu Binkowski w Kielcach.

Polski Związek Bilardowy jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Europejskiej Federacji Bilardowej i współpracuje z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Związek wydał licencje dla ponad 5.000 zawodników i ponad 300 klubów. Jest jednym organizatorem sportowego życia bilardowego w Polsce. Organizuje zawody Polskiej Ligi Bilardowej na trzech szczeblach w których uczestniczy blisko 60 zespołów. Powołuje kadrę narodową i prowadzi szkolenie i rywalizację zaliczaną do Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Reprezentanci Polskiego Związku Bilardowego wywalczyli ponad 200 medali w mistrzostwach świata i Europy.

Szczegółowe wyniki: http://www.bilard-sport.pl/mp/aktualnosci.php