P o l s k i   Z w i ą z e k

b i l a r d o w y

TURNIEJE MIĘDZYNARODOWE

Mistrzostwa Świata w 9-bil

Wojciech Szewczyk brązowym medalistą mistrzostw świata w bilard 9-bil

Fantastycznie spisał się w rozegranych w Arabii Saudyjskiej w dniach 3-8 czerwca mistrzostwach świata w 9-bil Wojciech Szewczyk. Reprezentant Polski dotarł do półfinału i wywalczył brązowy medal! Sukces jest tym większy, że dla Wojtka to już trzeci medal zdobyty w mistrzostwach świata i to w ostatnich dwóch latach. Przypomnijmy, że to właśnie W. Szewczyk w 2022 roku wywalczył w USA pierwszy historyczny medal dla Polski w finałach mistrzostw świata sięgając w USA po złoto odmiany 10-bil.W ubiegłym roku zdobył natomiast brązowy medal mistrzostw globu, tym razem w Austrii w odmianie 8-bil.

W Arabii Saudyjskiej ponownie stanął na najniższym stopniu podium, tym razem odmianę 9-bil. Droga do medalu była bardzo trudna, tym bardziej, że Szewczyk rozpoczął zawody od porażki, ulegając w pierwszej rundzie Jonás Souto Comino z Hiszpanii 6-9. Kolejne dwa zwycięstwa nad Ahmed Al Ahmadi 9-3 i Shane Wolford (USA) 9-6 dały mu jednak awans do rundy pucharowej. Tutaj rozpoczął od pewnego zwycięstwa z Moritzem Neuhausen (Niemcy) 11-2, a następnie pokonał po wyrównanym pojedynku Pijusa Labutisa (Litwa) 11-8. Kolejnym rywalem był aktualny mistrz świata w 8-bil, reprezentujący USA Shane Van Boening. To miał być i był udany rewanż za przegrany ubiegłoroczny półfinał mistrzostw świata w w 8-bil. Szewczyk pokonał jednego z najbardziej utytułowanych zawodników na świecie 11-7 i awansował do najlepszej ósemki. W ćwierćfinale jego przeciwnikiem był Wiktor Zieliński, z którym wygrał 11-5. Rywalem w walce o wielki finał był Fedor Gorst. Przeciwnik na początku wypracował kilka punktów przewagi i mimo ogromnej walki i determinacji Wojtka zachował ją do końca, pokonując naszego zawodnika po wyrównany spotkaniu 11-8. Dla Wojtka i całej bilardowej Polski oznacza to wielką radość z trzeciego w swojej karierze medalu mistrzostw świata, drugiego w kolorze brązu. Dla samego zawodnika dodatkową gratyfikację w wysokości 50.000 USD. Serdecznie gratulujemy!

Dodajmy że tytuł oraz czek na 250.000 USD wywalczył półfinałowy rywal Wojtka Fedor Gorst, pokonując w finale Eklenta Kaci z Albanii 15-14. Ciekawostką jest fakt, że Wojtek, podobnie jak inny z naszych zawodników Daniel Macioł zagrał w zawodach z „Dzikiej Karty”, przyznanej przez WPA i EPBF, po wniosku złożonym przez Polski Związek Bilardowy.

Start w Mistrzostwach Wojciecha Szewczyka, Daniela Macioła, Mieszka Fortuńskiego i Konrada Juszczyszyna był dofinansowany ze środków Polskiego Związku Bilardowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Partnerów PZBil.