P o l s k i   Z w i ą z e k

b i l a r d o w y

TURNIEJE MIĘDZYNARODOWE

Mistrzostwa Świata w 9-bil

Pięciu zawodników z Polski z szansami na końcowy sukces rozpoczyna w Arabii Saudyjskiej walkę o medale i wielkie pieniądze

Od 3 do 8 czerwca w Arabii Saudyjskiej rozgrywane będą Mistrzostwa Świata w Bilard 9 bil. Przypomnijmy, że to impreza, która w ubiegłym roku gościła w Polsce, a konkretnie w Kielcach. W zawodach bierze udział 128 najlepszych sportowców na świecie, na czele z obrońcą tytułu Francisco Sanchez-Ruizem z Hiszpanii.

W tym gronie najlepszych nie brakuje oczywiście silnej pięcioosobowej reprezentacji Polski. Listę otwiera (nr 10 światowego rankingu WPA) były mistrz świata i aktualny brązowy medalista mistrzostw świata 8 bil, Wojciech Szewczyk (DaSo Team Dekada Sosnowiec). Przy stolach w Arabi Saudyjskiej zobaczymy klubowego kolegę Wojtka, zwycięzcę ostatnich zawodów pucharu świata i wicelidera rankingu Europy, Daniela Macioła oraz numer pięć rankingu światowego WPA Wiktora Zielińskiego z inmarketing Hades Poznań. Listę reprezentantów Polski zamykają dwaj gracze KS Baribal Lubin. To obecny numer 3 rankingu Europy, mistrz Europy i medalista Pucharów Świata, Mieszko Fortuński oraz nr 13 rankingu światowego mający na swym koncie medale Pucharu Świata i tytuł mistrza Europy, Konrad Juszczyszyn.

Piątka biało-czerwonych jest upatrywana w gronie zawodników, których stać na dojście do strefy medalowej, o czym świadczą ich dotychczasowe wyniki oraz miejsca w rankingach Europy i świata. O sukces będzie oczywiście bardzo trudno, na zawodach nie brakuje bowiem nikogo, kto liczy się w tym najbardziej popularnym sporcie bilardowym na świecie. Oprócz obrońcy tytułu, wśród faworytów imprezy wymienia się m.in. lidera i wicelidera listy rankingowej WPA Joshue Fillera z Niemiec i Albina Ouschana z Austrii, trzeciego w rankingu Wu Kun Lin z Tajwanu czy mistrza świata z 2022 roku, Shane Van Boeninga z USA.

Mistrzostwa organizowane w Arabii Saudyjskiej są wyjątkowe i historyczne. Na zawodników czeka bowiem absolutnie historyczna i zdumiewająca pula nagród w wysokości miliona dolarów (ok. 4 milionów złotych). Z tego aż milion złotych (250.000 USD) przypadnie w udziale złotemu medaliście.

Co ciekawe bilardowa federacja z Arabii Saudyjskiej, miasto Jeddah podpisali dziesięcioletni kontrakt na organizację tych zawodów widząc w tym ogromny potencjał promocyjno medialny. Trzeba tutaj dodać, że zawody, podobnie jak przed rokiem w Polsce, mają doskonałą oprawę medialną. Są transmitowane na żywo na całym świecie m.in. w stacjach Sky Sport, DAZN, Fox Sports, Sky Network. W Polsce kibice mogą śledzić zmagania na platformie VIAPLAY.

W ostatnich kilku latach widać ogromną ekspansję sportu bilardowego w mediach, a szczególności najbardziej rozpoznawalnej odmiany pool bilarda. Może to cieszyć zwłaszcza kibiców z Polski. Reprezentujący nasz kraj zawodnicy od wielu lat należą do jednych z najlepszych w Europie i na świecie. Polski Związek Bilardowy jest natomiast postrzegany jako jeden z najlepiej szkolących i wspierających rozwój tego sportu i jest też gospodarzem wielu największych imprezach sportowych na świecie. W sporcie bilardowym pojawiły się również bardzo dobre pieniądze co pozwala zawodnikom na bardzo dobre zarobki.

Oprócz mistrzostw świata, zawodnicy mają okazję wzbogacić swoje konta w kilkunastu turniejach rozgrywanych przez cały rok w których czeka na zawodników kilkanaście milionów złotych! Tylko w ubiegłym sezonie biorąca udział piątka naszych reprezentantów zarobiła przy stolach bilardowych blisko milion sześćset tysięcy złotych!

Pierwsze spotkania naszych zawodników już dzisiaj wieczorem, a jako pierwszego zobaczymy przy stole Konrada Juszczyszyna. W inauguracyjnej rundzie wydaje się, że najtrudniejszych rywali wylosowali Daniel Macioł i Wojciech Szewczyk. Jednak przy tak bardzo wyrównanym i wysokim poziomie trzeba zachować pełną koncentrację ponieważ nawet mniej zawodnicy potrafią sprawić sporo problemów.

Poniedziałek 3 czerwca, godz. 18.00

Konrad Juszczyszyn vs Nguyen Anh Tuan (Wietnam)

Poniedziałek 3 czerwca, godz. 19.30

Daniel Macioł vs Naoyuki Oi (Japonia)

Wojciech Szewczyk vs Jonás Souto Comino (Hiszpania)

Wtorek 4 czerwca, godz. 13.00

Wiktor Zieliński vsHussain Maroom (Bahrajn)

Wtorek 4 czerwca, godz. 15.00

Mieszko Fortuński vs Fitim Haradinaj (Kosowo)

Oficjalna strona turnieju - https://matchroompool.com/worldpoolchampionship/

Wyniki na żywo na stronie - https://www.wntlivescores.com/

Start w Mistrzostwach Wojciecha Szewczyka, Daniela Macioła, Mieszka Fortuńskiego i Konrada Juszczyszyna dosfinansowany jest ze środków Polskiego Związku Bilardowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Partnerów PZBil.